Villeneuve sur Lot is gesticht in 1253 door Alphonse van Poitiers, broer van Saint Louis, aan weerszijden van de Lot was vroeger, door haar bevoorrechte geografische ligging, een belangrijke handelsstad, evenals een van de machtigste vestigingen van het Zuid-Westen. Villeneuve sur Lot bewaart uit haar rijke verleden talrijke bouwkundige getuigenissen zoals de oude brug uit de 13w eeuw die een mooi plaatje vormt samen met de Notre Dame du bout du Pontkapel; het Lafayetteplein, het hart van de vesting omgeven door cornieres; de Pujolspoort en Parijspoort, overblijfselen van de oude vestingen … In een meer recente optiek, kunt u de mooie Sainte-Catherine kerk bewonderen, ingewijd in 1937. Dit gebouw is romaanbyzantijnse stijl, bekleed met bakstenen en natuurstenen, huisvest prachtige glas-in-lood ramen uit de 14e en 15e eeuw, die afkomstig zijn uit de vroegere kerk.
Om u te goed te doen aan fruit en groenten begeeft u zich naar de traditionele markt die elke dinsdag en zaterdag op het Lafayetteplein plaatsvindt.